Bevezető
Az elmúlt félévben arra volt szerencsém, hogy megjárhattam egészen az Arab Emírségektől, az arab világon keresztül Ázsia egyes pontjait, majd át Amerika, Dél-Amerika, Közép-Amerika és a legutóbbi utamról éppen Dél-Afrikából érkeztem haza.
Nagyon meglepően tapasztaltam, hogy így egy fél évig nem voltam itthon, hogy bizonyos dolgok nem feltétlenül kerülnek itt úgy napvilágra, mint ahogy valójában vannak a világon. Tehát érdekes, hogy mit látunk mi, mit látunk itthonról. Tudod, hogyha nem mész ki a kerítésen túl akkor nem igazán látod, hogy mi van a kerítésen túl, csak azt mondják hogy…
És akkor ezek a különböző nézőpontok egy kicsit megleptek, hogy teljesen más a világ más pontjairól szemlélni akár az európai helyzetet, nem kell messzire menjünk média és minden arról szól, hogy még mindig dúl a háború még mindig vannak látványos vagy éppen kevésbé látványos helyzetek.
(Itt szó van továbbá: infláció, világpiac, világkereskedelem, gazdasági növekedés, pénzügyi helyzet a nagyvilágban, államháztartási hiányok stb.)
Válságkezelés
Igazából fontos látnunk azt, hogy mi a helyzet. Viszont azt gondolom, hogy az első és a legfontosabb vagy a nulladik lépése bármilyen válságkezelésnek az, hogy higgadtak maradjunk.
0. Lépés: Maradj higgadt!
Meg kell próbálnunk nem bepánikolni, mert hogy oké hogy a média vagy éppen a a környezet vagy a gazdaság vagy éppen az ellenőrök pánikja be tudja az embert egy kicsit zizegtetni, de fontos az, hogy a higgadtsággal tudunk nagyon sokat nyerni.
Mint ahogy a Walmart tulajdonosát egyszer megkérdeztek egy hasonló rádióinterjúnál, hogy mit gondol erről a válságról? És mondta Sam Walton, hogy hát ő hallott erről a válságról, csak úgy döntött, hogy nem vett részt benne.
Tehát ez az első dolog: hogy döntsük el hogy nem akarunk részt venni ebben a válságban. És lehet, hogy csökkent a piac, lehet hogy csökken a torta, lehet hogy kevesebb lesz a vásárló, de a legfontosabb az, hogy próbáljuk meg higgadtak maradni. Lehetőleg dolgozzunk ki egy tervet, dolgozzunk egy lépés sort.
Én tudok javasolni egy ötlépéses megoldást arra, hogy hogyan tudunk felkészülni bármilyen válsághelyzetre, bármilyen nehézségre ahhoz, hogy az ember jól tudjon kijönni egy-egy ilyen esetleges válságból. És ezt hogyha végigköveti és megcsinálja az ember, kigondolja előre és utána, mikor kell akkor életbe ülteti, akkor sokkal jobban ki tud jönni a helyzetből!
Az első dolog, amivel foglalkoznunk kell, az a promóció.
1. Promóció
Sok ember a válságban meghúzza nadrágszíjat, megpróbálja a szűkíteni a marketing keretét vagy éppen nem annyira reklámoz, nem annyira mer kinyúlni, nem annyira meri ismertté tenni magát.
Egy magánszemély esetében egy válságban a promóció azt jelenti, hogy dolgozzon egy kicsit többet vagy mondjuk hirdesse magát egy kicsit többet. Mondja el jobban, hogy nézd meg milyen ügyes voltam, levakoltam 10 négyzetméterrel többet – hogyha egy kőműves lenne.
Egy cég esetében a promóció nem feltétlen azt jelenti, hogy halálra reklámozom magam vagy éppen kiteszek 82 panót vagy megveszek hússzal több rádió hirdetést. Viszont ami fontos, hogy ne vegye vissza az addigi marketinget, az eddigi kiáramlást!
Pédául hogyha én szórólapokkal dolgozom és kiosztottam eddig 10000 darabot, akkor ezután is osszak ki tízezret lehetőleg, de akár 11 vagy 12 ezret is, tehát egy picivel többet is lehet tenni. De semmiképp ne állítsam meg a kiáramlást! Ne állítsam meg a promóciós tevékenységemet!
A promóció viszont azt is jelenti, hogy ismertté teszem magam. Elmondom, hogy nézd meg milyen szép házat építettem, hogy milyen szép bútort faragtam, vagy milyen jó utazást szerveztem. Éppen attól függően hogy milyen kinek milyen a profilja ismertesse magát, mondja el minél több embernek, és lehetőleg kérje meg az ügyfeleit is, hogy mondják el a tapasztalataikat és ezt a tapasztalatot érdemes felhasználni promóciós célra.
A második lépés az, hogy lehet kicsit át kell szervezni tevékenységet.
2. Szervezd át a tevékenységet!
Lehet hogy vannak olyan költséges tevékenységek, vagy lehet hogy vannak olyan problémák, hogy túl sokat költ fölöslegesen dolgokra vagy lehet hogy olyan embereket is tart, akivel nem biztos hogy kellene működtetni – akkor át kell szervezni, optimalizálni, hogy hatékonyabb legyen.
Alaposan végig kell nézni a cégben, a működésben: igényel-e átszervezést? Lehet hogy fel kell venni embert, lehet át kell tenni embert. Én személy szerint szeretném javasolni azt, hogy lehetőleg se a marketinget, se a létszámot ne csökkentse senki!
Szerintem az egyik legfontosabb dolog hogy vállalkozóként, hogy a munkahelyeket teremtettük. Ne az legyen, hogy gyorsan akkor megszabadulok egy-két embertől, hanem találjam meg annak a megoldását, hogy lehetőleg mindenkinek megtartsam a munkahelyét. Ez a felelőtlen vállalkozóknak egy részére jellemző, aki “hát akkor gyorsan kiteszek öt embert és akkor megoldjuk”. Ne legyünk felelőtlenek, mert mégiscsak emberi életekről van szó.
A harmadik lépés, amit szeretnék javasolni, hogy takarékoskodjunk!
3. Takarékoskodj!
Itt nem csak arról beszélek, hogy akkor ne költsünk fölöslegesen pénzeket, hanem takarékoskodjunk az időnkkel, a figyelmünkkel, az energiáinkkal, hogy mivel mennyit foglalkozunk. Lehetőleg tegyük a figyelmünket pozitív dolgokra, gondolkozzunk pozitív dolgokban: ne azon nyavalyogjunk, hogy “jaj, nem jött be a számla” – hanem inkább állítsunk ki 5 másikat, amiből valaki fizet.
Viszont tény, hogy egy válságos helyzetben meg kell szorítani bizonyos költségeket. Ha eddig nem figyeltünk oda, hogy amikor az ásványvizet kicseréltük akkor még volt benne két üveg, amit bontatlanul küldtünk vissza, akkor figyeljünk oda rá. Vagy volt egy nagyon jó eset egy autószerelő műhelyben minden héten vettek két doboz zsírlemosót. A szekrényben már 18 doboz lemosót volt, de attól még minden héten megvették azt a két dobozt pluszba, pazaroltak.
Ilyen apróságokkal is takarékoskodhatunk, hogyha tényleg van, akkor ne költsünk fölöslegesen dolgokra. Ha nem muszáj akkor nem kell mindennap étterembe enni. Nézzük meg azt, hogyan optimalizálhatjuk a költségeket.
A negyedik lépés az néha fájdalmas pont: készüljünk fel a jobb szolgáltatásra.
4. Készülj fel a jobb szolgáltatásra!
Nagyon sokszor azt látom, hogy a boltosokon mintha nekik az lenne az elképzelésük, hogy nekik alanyi jogon jár, hogy ügyfelük legyen. Lehet, hogy Te is tapasztaltad már, hogy bemész a boltba és már majdhogynem neked kéne könyörögni, hogy valaki végre szolgáljon már ki.
Ha valahol nem törődnek az ügyféllel, akkor ne csodálkozzon ha az ügyfél majd máshol fog vásárolni. Ha én ügyfélként bemegyek valahova, akkor elvárom, hogy legalább egy kedves mosoly fogadjon. A jobb szolgáltatást fogom választani.
Ha kevesebb a pénz, ha kevesebb a keretem, akkor meggondolom, hogy hol fogom elkölteni: ott, ahol jobb a szolgáltatás!
És az utolsó pont az, hogy egy vállalkozásban a válság kezelésére szigorítani kell a fegyelmet.
5. Szigoríts a fegyelmen!
Ha eddig eltűrtük azt a bolti eladót, aki soha nem mosolygott az ügyfélre vagy éppen babrálta a telefonját munkaidőben, akkor lehet hogy most ebben a helyzetben jogosan meg válhatunk tőle.
Ha eddig eltűrtük azt, hogy mondjuk nem hozta időben az árut a beszállító, lehet hogy lecserélem a beszállítót.
Át kell szerveznem, kicsit komolyabban kell foglalkozzak a cégemmel, kicsit többet kell odafigyeljek! Ami leginkább fontos: a marketinget és az emberekkel való törődést soha ne állítsam meg!